افشاگری صداوسیما علیه مدیر سابق تولید پروژه‌های فاخر:
درگیری دو مدیر زیرمجموعه تلویزیون منجر به افشاگری این دو علیه یکدیگر شده است و در حالی که مدیر سابق «الف ویژه» تلویزیون از عدم افتخار برای همکاری با صداوسیما سخن به میان می‌آورد، مدیر جدید مرکز امور نمایشی سیما از پیگیری هفته‌ای مدیر سابق برای سریال سازی خبر داده و همچنین از برخی سومدیریت‌ها در دوره گذشته پرده برداشته است.
کد خبر: ۲۲۳۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۶ 03 May 2016


به پروژه‌هایی که فیلم‌نامه ندارند، یک میلیارد داده‌اید!
اظهارات اخیر تاجبخش فناییان مدیر سابق «الف ویژه» در هفته‌های اخیر مبنی بر عدم افتخار برای فعالیت در صداوسیما و همچنین ابراز نگرانی‌‎اش درباره روند تولید سریالها با واکنش مرکز امور نمایشی سیما مواجه شد و این مرکز پاسخی کوبنده به مدیر پیشین رسانه ملی داد و در عمل بر بخش‌هایی از نقدهای مطرح شده توسط منتقدین از جمله «تابناک» درباره روند و کیفیت تولیدات برخی پروژه‌های گرانقیمت نظیر «معمای شاه» صحه گذاشت.

به گزارش «تابناک»؛ «الف ویژه» اداره‌ای است که پیش از این مسئولیتش برای دوره‌ای طولانی برعهده تاجبخش فناییان بوده است؛ مدیری که با تغییر ساختار سازمان صداوسیما و تشکیل مرکز هنرهای نمایشی که مدیریتش را رحمان سیفی آذر برعهده دارد، از این مجموعه رفت و مدت‌ها است به عنوان استاد دانشگاه مواضع نسبتاً تندی در قبال رسانه ملی اتخاذ می‌کند. 

فناییان در تیرماه سال گذشته نقدهایش را آغاز کرد و با اشاره به پیگیری 15 پروژه در دوره مدیریتش گفت: «به غیر از سریال «معمای شاه» که ۷۰ درصد به شکل کامل تصویربرداری شده بود... همه آن‌ها مدتی است متوقف شده‌اند. «پوریای ولی»، «حماسه میشان»، «حضرت موسی»، «سلمان فارسی»، «شهید چمران»، «شهید باکری»، «شهید تهرانی مقدم»، «شهید احمد متوسلانی»، «خواجه‌نصیرالدین طوسی»، «شهید بروجردی»، «حضرت ابوطالب»، «حضرت ابراهیم» و … از پروژه‌های الف ویژه‌ای هستند که در حال حاضر دیگر خبری از آن‌ها نیست.»

او به نقدهایش ادامه داد و آخرین آنها نیز چند روز پیش مطرح شد که عنوان کرده بود: «در چنین شرایطی افتخار چندانی برای کارگردان نیست که در تلویزیون کار کنند.» و تاکید نموده بود: «انگار مدیریت هم خیلی توقع شایسته و کارشناسانه‌ای ندارد و پیگیری‌های دقیقی برای سلامت، صحت و قوت کارها نمی‌کند و در نهایت یک بی‌برنامگی به وجود آمده است که نتیجه این اتفاقات این می‌شود که کارها به لحاظ پردازش و کیفیت هنری آنقدر نمی‌توانند سطح بالایی داشته باشند. در پی این مشکلات تماشاگر هم از تلویزیون فراری می‌شود و به سوی شبکه‌های ماهواره‌ای سوق پیدا می‌کند.»

بخش آخر سخنان فناییان که نقطه حساس مدیران رسانه ملی بود، مجموعه صداوسیما را واداشت تا در قبال مدیر سابقش سیاست سکوت را ادامه ندهد و پاسخ سنگینی در مقابل فناییان قرار دهد که به نظر می‌رسد بخش‌هایی از این پاسخ درباره سریال غیرقابل دفاع «معمای شاه» قابل توجه باشد؛ پاسخی که نشان می‌دهد صداوسیما برخلاف گذشته، نگران علنی شدن وقایع گذشته و درونی این سازمان نیست و اگر لازم شود، اشاره‌ای به گذشته و وضع موجود می‌شود.

در اطلاعیه مرکز امور نمایشی سیما خطاب به فناییان آمده است: «ایشان می‌توانند شهادت بدهند، فرآیندِ زمانی تولید و تحققِ یک مجموعه‌ی معمولی از طرح تا پخش، حداقل یک و نیم تا دو سال و این مساله برای مجموعه‌های «الف ویژه» چیزی حدود 5 تا 10 سال است؛ لذا شایسته است ایشان که از افرادِ موثر در معاونت سیمای قبل در شکل دهی و طراحی برنامه‌های نمایشی بوده اند، پاسخگوی سیاستگذاری‌های غلط و کم کاری آن روزها باشند و بدانند که امروز، تمام مدیران و کارشناسان و هنرمندان، درگیر همان معضلاتی هستند که ایشان و برخی از همکاران‌شان فراهم آوردند. ما از انتشارِ کارنامه‌ی درخشانی که ایشان بر آن اصرار می‌ورزند، استقبال می‌کنیم.

در چند سال گذشته و توسط مجموعه‌ی معاونت سابق سیما، بارها درباره‌ی بیش از 30 مجموعه‌ی «الف ویژه» با محورها و مناسبت‌های گوناگون سخن گفته و حتی در این‌باره کتابی هم به زیور طبع آراسته شده است. با تغییرِ مدیریت و ایجادِ مرکز امور نمایش سیما، تلاش بر آن بوده تا آثار نمایشی سیما و تصمیم‌های پیشین، بدون وقفه تداوم یابند و عواملِ مجموعه‌های آماده، به کار خود ادامه دهند؛ اما بررسی‌ها نشان داده که عموم آثار ذکر شده (کتابِ مذکور) در حدِّ اسم هستند؛ مانند مجموعه‌های شهید تهرانی مقدم، شهید مطهری، امام خمینی(ره)، حضرت ابراهیم(ع) و....

همچنین شماری از این آثار در طرحِ ابتدایی‌شان متوقف بوده‌اند؛ همانند مجموعه‌های شهید باکری، شهید متوسلیان، شهید چمران و... برخی آثار از سال 89 تا 93 گامی جلوتر نرفته‌اند و همان طرحِ دهه‌ گذشته هستند؛ همانند مجموعه‌ی سلمان فارسی. همچنین معدودِ فیلمنامه‌های آماده، موردِ بررسی و تعیین تکلیفِ نهایی واقع نشده‌اند؛ همانند مجموعه‌‌ی حضرت موسی(ع).

همواره تولیدِ مجموعه‌های «الف ویژه» در طول سال‌های فعالیت ایشان با چالش‌های جدی مواجه بوده است. مجموعه‌ی «سرزمین کهن» وضعیتی بلاتکلیف داشته و تولیدِ فازسوم این اثر در هاله‌ای از ابهام بوده است. مجموعه‌ی «معمای شاه» که تنها پرو‌ژه‌ی "الف ویژه" راه‌اندازی شده در دوره‌ی مدیریت ایشان است از نظر تعداد قسمت‌ها، زمان‌بندی تولید، بودجه و فیلمنامه با چالش‌های اساسی مواجه بوده و بی تصمیمی درباره‌ی این پروژه، عملا آن را به سمت تعطیلی‌های مکرر سوق ‌داده است.

جناب آقای تاجبخش فنائیان عنوان داشته‌اند «تمام پروژه‌های الف ویژه ی صدا و سیما به حالت تعلیق درآمده اند.» شایسته‌تر بود که گفته می‌شد "تمام پروژه‌های الف ویژه‌ی صدا و سیما در حالت تعلیق قرارداشت!" نشانه‌ی این تعلیق هم این است که هیچ مجموعه‌ی «الف ویژه»ای در چهارسال مدیریت سابق، راه‌اندازی نشد و کارگردان‌های صاحب سبکِ در حوزه‌ی «الف ویژه» به کارهای دیگر مشغول شدند و یا از ادامه‌ی کارشان انصراف دادند؛ همانند بانیانِ مجموعه‌ی شهید باکری. نمونه‌ی دیگر وضعیتِ تولیدِ پروژه‌ی زنده‌یاد "فرج‌الله سلحشور" بود که همواره درباره‌ی ساخته شدن یا نشدن کارشان بلاتکلیفی حاکم بود.

شایان ذکر است که در میانِ اسامیِ مجموعه‌های «الف ویژه»ی ذکر شده، مواردی دیده می‌شود که حدود 10 میلیارد ریال برای پیش تولیدشان هزینه شده؛ اما هنوز پروژه به طرح نهایی (نه فیلمنامه‌ی نهایی) نرسیده است.

مرکز امور نمایش سیما با توجه به محدودیتِ بودجه و نیروی انسانی در زمینه‌ی ساخت و تولیدِ مجموعه‌های«الف ویژه»، تلاش داشته تا نخست با بررسی شرایطِ موجود و سپس اولویت‌های سازمان از اتلاف وقت، بودجه و انرژی پرهیز نماید و سالانه، دو مجموعه‌ی «الف ویژه» را به مرحله‌ی تولید برساند. 

تاکنون از میان 8 طرح موجود، 3 طرح پس از بررسی به دلایلِ کیفیتِ متون از دستور کار خارج شده‌اند. همچنین متن مجموعه‌ی "حضرت موسی (ع)" در مرحله‌ی کارشناسی مذهبی است. نگارشِ مجموعه‌ی «سلمان فارسی» پس از بررسی‌های فراوان و تعیین خط مشی‌ها و سیاست‌ها، آماده‌ی نگارش است و به زودی کارشان را آغاز خواهند کرد. مرحله‌ی سوم مجموعه‌ی «سرزمین کهن» با رفعِ مشکلات و مصایبِ موجود در متونِ مجموعه‌ی «سرزمین کهن» وارد مرحله‌ی تصویربرداری شده و مجموعه‌ی «معمای شاه» نیز در حال ضبط سکانس‌های باقی‌مانده است.

امید داریم که جناب فنائیان که در این یک‌ سال، هفته‌ای یک‌بار پی‌گیرِ تصویبِ دو متنِ ارسالی‌شان از سیماست، نیمی از انرژی خود را صرفِ اصلاح معایبِ طرح‌های ارسالی‌شان نمایند تا در نهایت شاهد کاری متوسط از ایشان نباشیم. نامبرده تاکنون 2 مجموعه‌ی تلویزیونی برای صدا و سیما کار کرده‌اند که مطابقِ آمارهای موجود، آثارشان به رغمِ هزینه‌ی زیادِ تولید در کمترین حدِّ جذبّ مخاطب قرار گرفتند.

علاوه بر موارد ذکر شده، گفتنی است که جناب آقای فناییان، دبیری شورای تله‌تئاتر سیما را برعهده داشتند و در دوره‌ی مدیریت ایشان بود که وضعیت تله‌تئاتر به محاق فرو رفت و تولیدات تله‌تئاتر به طور کامل متوقف شد.»
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار