دبیر پنجمین جشنواره انگور گفت: خودکفایی در برگزاری جشنواره انگور اولویت اصلی شهرداری ارومیه است.
کد خبر: ۴۸۹۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ 04 September 2017
به گزارش تابناك اذربايجان غربي:سالانه افزون بر 240 هزار تن انگور از 50 رقم از جمله حسینی، دانه بلند، ریش بابا، کشمشی، خلیلی یاقوتی، قرمز در آذربایجان غربی به خصوص  ارومیه برداشت می شود که این ویژگی این منطقه به ویژه ارومیه را به نام شهر انگور در سراسر کشور و حتی منطقه معرفی کرده ، ویژگی که چند سالی است منجر به برگزاری جشنواره ملی انگور می شود.شهریورماه امسال همزمان با برداشت انگور یکی از محصولات مهم و استراتژیک آذربایجان غربی جشنواره ملی انگور به همت شهرداری ارومیه برگزار می شود، این جشنواره با هدف معرفی توانمندی ها و پتانسیل ها  و حفظ آیین آداب و رسوم منطقه به گردشگران داخلی و خارجی برگزار می شود. در این باره دبیر پنجمین جشنواره انگور  اعلام کردپنجمین دوره  جشنواره انگور از 16 لغایت 24 شهریورماه   همزمان با برداشت این محصول در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می شود.

ناصر رکاب نقش انگور در اقتصاد، کشاورزی، گردشگری، صنعت و کارآفرینی، ارائه طرح ها ی توجیهی فنی و اقتصادی کشت صنعتی انگور، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در جهت توسعه صنعت انگور و جذب گردشگر، حفظ و نشان دادن آداب و رسوم منطقه به گردشگران داخلی و خارجی و شناساندن انواع گونه های انگور را از اهداف شاخص جشنواره انگور عنوان کرد.

وی  با تاکید بر اینکه  خودکفایی در برگزاری جشنواره انگور اولویت اصلی شهرداری ارومیه است، گفتجشنواره انگور امسال به مانند سال گذشته باعث ایجاد درآمد برای شهرداری ارومیه و خودکفایی در اجرای جشنواره  می شود و برگزاری جشنوره انگور هیچ گونه هزینه ای بر دوش شهرداری ارومیه تحمیل نخواهد کرد.

رکاب افزودتمام  هزینه های  جشنواره انگور و درآمد آن  از محل  اسپانسر و واگذاری غرفه ها تامین می شود و کل مصالح و مبلمان فضای جشنواره از تولیدات بومی مدیریت شهری ارومیه  توسط نیروهای تلاشگران آن است.

وی عنوان کرد: در جشنواره امسال ، غرفه های متعددی  در بخش های مختلف چون صنایع دستی،  سوغات،  تولیدات خانگی، انگور و مشتقات آن،  مبلمان و دکوارسیون منزل و فرش دستباف خانگی ایجاد  و به متقاضیان واگذار شده است.

دبیر پنجمین جشنواره انگور با بیان اینکه در طول برگزاری جشنواره انگور برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و نشان دادن آداب و روسوم بیش از 22 جشن و برنامه فرهنگی اجرا می شود، بیان کردبرگزاری مسابقه آشپزی غذاهای سنتی بر گرفته شده از انگور، مسابقه پرواز بادبادک ها، مسابقه خطاطی و خوشنویسی در خصوص انگور، جشنواره عکس انگور، مسابقه عکس سلفی، مقاله نویسی با موضوع انگور، مسابقه بزرگ مولودی خوانی در مدح و ثنای مولود کعبه حضرت علی (ع)، مسابقه آشیق لار، برنامه هایی جهت ترویج فرهنگ ایثار وشهادت، فرهنگ شهروندی، حجاب و عفاف، جشنواره احترام به والدین و مسابقه  که در آن فرزندان به پاس احترام به پدران خود  پای آنان را شستشو می‌دهند،  اجرای بازی های بومی و  محلی از برنامه های مورد نظر در طول جشنواره است.

وی اضافه کرد: در طول این جشنواره کتابچه های آشنایی با انواع انگور ارومیه و استان و نشریه شهریمیز بین بازدید کنندگان توزیع خواهد شد.

رکاب با اعلام اینکه 110هزار نفر سال گذشته از چهارمین جشنواره انگور بازدید کردند، گفت: امسال از  21 کشور از سرتا سر جهان برای حضور در پنجمین جشنواره انگور دعوت به عمل آمده است.

وی با بیان اینکه سرویس ایاب و ذهاب برای شهروندان برای رفت و آمد به محل برگزاری جشنواره در دهکده ساحلی چی چست دایر میشود، اظهار کردتعدادی اتوبوس  در میدان انقلاب شهر ارومیه برای جابه جایی شهروندان و گردشگران مستقر خواهند شد و همچنین پارکینگ هایی در محوطه چی چست تعبیه شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار