مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه سرانه مصرف تخم‌ مرغ در استان پایین است، بر لزوم فرهنگ‌سازی در جهت افزایش سرانه مصرف این فرآورده پروتئینی تاکید کرد.
کد خبر: ۵۰۵۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ 08 October 2017


به گزارش تابناك آذربايجان غربي، رضا یوسفی رضایی با اشاره به فواید غذایی تخم مرغ برای افزایش سلامتی مردم ، گفت : سرانه مصرف تخم مرغ در ایران به ازای هر نفر 9 کیلو گرم است که این میزان نسبت به سرانه مصرف کشورهای پیشرفته پایین است .
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان اظهارکرد: در آذربایجان غربی تعداد 33 واحد مرغ‌داری تخم گذار، به ظرفیت اسمی حدود 862 هزار و 800 قطعه در هر دوره وجود دارد که در حال حاضر نعدادی از این واحدها به دلایل فرسودگی و غیره نیمه فعال و راکد هستند .
رضایی با بیان اینکه مصرف سالانه تخم مرغ مورد نیاز استان نزدیک به 29 هزار تن است ،  تصریح کرد: سالانه 11 هزار تن تخم مرغ در آذربایجان غربی از واحدهای صنعتی مرغ تخمگذار و سایر ماکیان بومی  تولید می شودکه در حدود 60 درصد از تخم مرغ مورد نیاز استان از سایر استانهای کشور از قبیل آذربایجان شرقی ، تهران ، قزوین و خراسان تامین می شود .
این مسئول خاطر نشان کرد: در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی این مدیریت از تمامی طرح‌هایی که منجر به توسعه و راه اندازی دوباره واحدهای مرغ تخمگذار می شود،از محل منابع تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی حمایت می‌کند.
وی بیان کرد:حمایت از تولید پایدار تخم مرغ، رفع مشکلات صنعت مرغ تخم گذار و یکپارچه‌سازی تولید در دستور کار معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
رضایی تاکید کرد: علی‌رقم تبلیغات منفی چند سال اخیر، مصرف تخم‌مرغ، موجب بالا رفتن چربی خوب خون HDLمی‌شود و لازم است هر فرد سالم، روزانه یک عدد تخم‌مرغ مصرف کند.
لازم به ذکر است که روز نهم اکتبر مصادف با 17 مهر ماه به عنوان روز جهانی تخم مرغ نامگذاری شده است .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار