پرسپولیسِ، بسیار خوش شانس بوده که به رغم نتایج ضعیف چهار هفته اخیر و ناتوانی در کسب پیروزی مقابل حریفان همچنان با لغزش و بحران رقبا، جایگاه نخست را برای خود حفظ کرده و شنبه شب تحت شرایطی که چندان دور از انتظار نیست، می تواند حتی یک هفته پیش از پایان فصل سومین قهرمانی پیاپی خود با هدایت برانکو را جشن بگیرد. سپاهان با هر نتیجه ای غیر از برد در مشهد مقابل تیم آماده و باانگیزه پدیده، احتمالا جام را ازدست خواهد داد...
کد خبر: ۷۴۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۳ 11 May 2019

لیگ برتر هجدهم فوتبال ایران به روز ماقبل پایانی اش رسیده است اما هنوز ۴ تیم روی کاغذ شانس قهرمانی دارند و این در حالی است که تیم پرستاره و پرهزینه تراکتورسازی تبریز نیز که تا همین چهار هفته قبل بنابر محاسباتی بخت نخست قهرمانی محسوب می شد حالا برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا تا روز آخر می جنگد.

به گزارش تابناک ورزشی، پرسپولیسِ صدرنشین، بسیار خوش شانس بوده است که به رغم نتایج ضعیف چهار هفته اخیر و ناتوانی در کسب پیروزی مقابل حریفان همچنان جایگاه نخست را برای خود حفظ کرده و امروز تحت شرایطی که چندان دور از انتظار نیست، می تواند حتی یک هفته پیش از پایان فصل سومین قهرمانی پیاپی خود با هدایت برانکو ایوانکوویچ را جشن بگیرد.

قرمزها بعد از برتری تعیین کننده مقابل استقلال در دربی ، شاهد بهم ریختگی و بحران و حاشیه در اردوی رقیب بودند و سپس همین ماجرا در اردوی تراکتوری ها نیز با ادعای ناشیانه و جنجالی مالک این باشگاه بعد از شکست ناباورانه در رشت مقابل سپیدرود رخ داد تا عملا یک حریف دیگر نیز از میدان به در شود. در این میان سپاهان نیز با افت محسوس در سه بازی پیاپی امتیازات حیاتی برای جبران عقب ماندگی را از دست داد تا همه چیز دست به دست هم بدهد که قرمزها در یکی از جذاب ترین و نزدیک ترین و دشوارترین ادوار لیگ برتر از لحاظ تعدد مدعی، باز هم بخا اصلی فتح جام باشند.

امروز همچنین در انتهای جدول، تکلیف سقوط استقلال خوزستان به لیگ یک مشخص می شود و دو تیم سپیدرود و نفت مسجدسلیمان جدال نفس‌گیری برای تعیین دیگر تیم سقوط‌کننده به لیگ یک خواهند داشت که هیجان را به اوج می رساند. با هم بازی حساس شنبه شب لیگ برتر ایران را که همگی راس ساعت 21:30 آغاز می شوند، مرور می کنیم.

پرسپولیس-ماشین‌سازی: تیم دوم تبریز دنبال یقه گیری!

پرسپولیس این فرصت را دارد که در همین هفته تکلیف قهرمانی را یکسره کند اما حریف به رغم حضور در رده های پایین جدول چندان هم آسان نیست و با انگیزه گام به میدان خواهد گذاشت. پرسپولیس چند هفته است که دچار افت شده و در ۵ بازی گذشته در لیگ و آسیا به پیروزی نرسیده و عجیب اینکه تنها ۲ گل به ثمر رسانده است. سرخپوشان در صورت پیروزی رقبا در هر دو بازی باقیمانده، برای هت‌تریک قهرمانی احتیاج به ۴ امتیاز دارند اما اگر پدیده در مشهد مانع برد سپاهان شود، برد مقابل ماشین سازی به منزله فتح جام خواهد بود.

درصورت برد هر دو تیم پرسپولیس و سپاهان در این هفته کار قهرمانی به دیدار آخر در پارس جم خواهد کشید و آن گاه شاگردان برانکو برای مسجل کردن قهرمانی خود تنها به یک امتیاز نیاز دارند. سرمربی پرسپولیس به خوبی می‌داند برای اینکه کار قهرمانی به هفته آخر و، اما و اگر‌های فوتبالی نکشد محکوم به برد برابر ماشین سازی است و احتمالا در دیدار شنبه شب خود با ترکیبی هجومی برابر ماشین سازی قرار می‌گیرد. برانکو امشب بیرانوند را بدلیل محرومیت در ترکیب ندارد ولی شجاع خلیل زاده بعد از دو بازی غیبت و محرومیت به ترکیب برمی گردد که این قوت قلبی برای سرخ ها خواهد بود.

پرسپولیس بهترین تیم دیدار‌های خانگی لیگ هجدهم است و در ۷ بازی قبلی که میزبان بوده به ۶ پیروزی دست یافته است. ماشین‌سازی در رده‌های پایین جدول به سر می‌برد، ولی خطری این تیم را بابت سقوط به دسته پایین‌تر تهدید نمی‌کند. شاید این تیم، تیم قدرتمندی نباشد، ولی آمار نشان می‌دهد که سبزپوشان تبریزی به سادگی تسلیم نمی‌شوند و با ۱۶ تساوی رکورددار لیگ هستند. این تیم هم سخت گل می‌زند و هم به سختی گل دریافت می‌کند و بازی‌های این تیم با متوسط ۱.۴۳ گل در هر بازی کم گل‌ترین بازی‌های این فصل است. ماشین سازان ۳۷۵ دقیقه است که توفیقی در گشودن دروازه حریفان نداشته‌اند.

ماشین سازان در ۵ بازی اخیر خود در لیگ برتر رنگ برد را به خود ندیده اند و سه تساوی و دو شکست، دستاورد شان در مسابقات اخیر بوده و آن‌ها احمد مهدی زاده و یوسف سیدی را به علت مصدومیت در اختیار نخواهند داشت. ماشین سازی پس از حضور برانکو به عنوان سرمربی سرخپوشان هیچگاه نتوانسته پرسپولیس را شکست دهد و دستاورد این تیم در تقابل‌های روبرو با پرسپولیسِ برانکو، ۶ شکست و تنها ۱ تساوی بوده است.

 

پدیده مشهد-سپاهان اصفهان؛ آیا یحیی پرسپولیس را قهرمان می کند؟

در این بازی هم شاهد نبرد سرمربیان سابق استقلال و پرسپولیس هستیم. گل‌محمدی و قلعه‌نویی به خوبی از تفکرات فوتبالی همدیگر شناخت دارند. بازی رفت را سپاهان یک بر صفر برد. این بازی فوق العاده حساس که مطمئنا تمام حواس هواداران پرسپولیس را هم به خود معطوف خواهد کرد، آخرین دوئل تیم‌های بالای جدول در لیگ هجدهم است.

سپاهان پشت سر پرسپولیس، جدی‌ترین مدعی عنوان قهرمانی است و منتظر لغزش این تیم مقابل ماشین سازی است هرچند که خود پدیده نیز شانس قهرمانی دارد، و غیر از آن بیشتر تلاش این تیم معطوف به کسب نخستین سهمیه تاریخ فوتبال مشهد در لیگ قهرمانان آسیا است. پدیده در ۶ بازی اخیر خانگی به ۵ پیروزی دست یافته و سپاهان در ۵ دیدار قبلی خارج از خانه تنها یک برد داشته است اما شنبه شب همه چیز تفاوت خواهد داشت. پدیده که در تقابل با مدعیان آمار خوبی نداشت با شکست استقلال ورق را برگرداند و زمینه برکناری شفر را مهیا کرد. حالا هم یحیی می تواند با غلبه بر قلعه نویی او را از نیمکتش جدا کند.

 

نفت آبادان-استقلال تهران: بازی سرنوشت برای مجیدی

استقلال با سرمربی موقتش در آبادان روی شگفتی های فوتبال حساب باز کرده است. آبی ها در آخرین تلاش‌های خود برای قهرمانی، در آبادان دنبال شکست تیم متحول شده نفت هستند که راه پیروزی را خیلی دیر یاد گرفته است. اما موضوع حساس تر برای استقلال کسب سهمیه لیگ برتر در عین تهدید پدیده و تراکتور است که برد در این بازی را ضروری می کند.

نکته جالب اینکه جدال دو تیم در لیگ برتر هیچ وقت مساوی نشده است و جالب تر اینکه نفت با هفت بار پیروزی مقابل استقلال، در ادوار لیگ برتر هیچ تیمی را به اندازه استقلال شکست نداده است! آمار امیذدوارکننده اما این است که خوزستان، دیار محبوب آبی‌پوشان است و این تیم در ۸ حضور اخیر در این استان در لیگ و حذفی با پیروزی زمین مسابقه را ترک کرده است.صنعت نفت در بهترین روز‌های تاریخ خود در لیگ برتر به سر می‌برد و برای نخستین بار موفق به ۴ پیروزی پیاپی شده در حالی که استقلال بهترین تیم نیم فصل دوم در اقدامی عجیب دست به اخراج سرمربی آلمانی اش زده است!

کار استقلال برای قهرمانی بسیار سخت است و هرگونه لغزش در ۲ بازی پیش‌رو می‌تواند به معنای پایان رویاپردازی آبی‌پوشان باشد. استقلال برای فتح جام به جز نتیجه‌گیری در ۲ هفته باقیمانده، باید منتظر ناکامی پرسپولیس و سپاهان نیز باشد. نفت آبادان با پیروزی ۲ بر ۰ مقابل نساجی در قائم شهر نشان داد که حریف سرسختی برای استقلال در هفته بیست و نهم لیگ برتر خواهد بود. از شانس بد فرهاد ، شاگردان سرجیو هیچ نشانی از نفتی که بازی رفت را ۳ بر ۰ مقابل استقلال واگذار کرد ، ندارند.

استقلال که در این فصل با ۱۲ گل خورده بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد و به دنبال شکست رکورد تاریخ این مسابقات است کار سختی مقابل خط حمله طلایی‌پوشان دارد که طی ۴ بازی قبلی خود ۱۰ گل به ثمر رسانده و مهاجم قبراق این تیم جاناتان بالوتلی آماده باز کردن دروازه میهمان سرشناس است تا راهی تیمهای بزرگ لیگ شود.

ترکیب

 

تراکتورسازی-پارس جم: مدعی قهرمانی حالا دنبال سهمیه آسیایی

تراکتورسازی تا ۴ هفته پیش مدعی جدی قهرمانی بود، ولی این تیم در ۴ بازی گذشته تنها موفق به کسب یک امتیاز آن هم مقابل پرسپولیس افول کرده شد تا شانس قهرمانی اش در کمال ناباوری به صفر برسد و سرخپوشان تبریزی حالا تنها به دنبال کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باشد وگرنه پروژه کهکشانی زنوزی با شکست مطلق روبرو خواهد بود. پارس جنوبی در ۵ بازی اخیر خارج از خانه اش شکست خورده است و این آمار تراکتور را امیدوار می کند.

پیکان - نفت مسجدسلیمان؛ راز بقا !

رسیدن به رتبه تک رقمی در لیگ شاید تنها انگیزه پیکان رده دهمی باشد که با فرکی از بحران مجید جلالی خارج شد. نفت مسجدسلیمان اما برخلاف خودروسازان به دنبال بقاست و این بازی برایش حکم مرگ و زندگی را دارد. فیروز کریمی هرچه از مربیگری بلد است را در این دو هفته آخر لیگ رو می کند تا تیم بی پولش را در لیگ برتر حفظ کند. حسین فرکی هم در گذشته‌های نه چندان دور یکبار تجربه قرار گرفتن در خطر سقوط را با نفت تهران داشته است. نتیجه این بازی بیشتر از همه برای هواداران سپیدرود اهمیت دارد. بازی رفت را هم نفت با نتیجه یک بر صفر برده اما حالا پیکان کاملا رنگ عوض کرده و تعمیر شده است!

سپیدرود-نساجی: دربی مرگ و زندگی شمال برای رشتی ها

دربی شمال ایران در شرایطی برگزار می‌شود که نساجی مازندران دغدغه‌ای برای بقا ندارد، ولی سپیدرود از گیلان باید آخرین تلاش‌های خود برای ماندن در لیگ برتر را هم به کار ببندد. ۲ سال پیش در چنین روز‌هایی سپیدرود در رشت با غلبه بر نساجی از لیگ یک به لیگ برتر صعود کرد و حال برای ماندن در این مسابقات باید یک بار دیگر از سد این تیم عبور کند.

در بازی رفت دو تیم با نتیجه مساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید، اما اکنون نساجی دیگر نیاز مبرمی به پیروزی ندارد و بازیکنانش هم بخش اعظمی از قراردادشان را نگرفته اند، بنابراین بعید است که بازیکنان این تیم بخواهند مثل سپیدرودی‌ها خودشان را به آب و آتش بزنند. سپیدرود اگر بتواند پیروز شود هم ماندنش در لیگ برتر قطعی نیست و باید امیدوار باشد که پیکان از نفت مسجدسلیمان امتیاز بگیرد.

هفته سرنوشت ساز لیگ

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار