رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی از مشاهده پلنگی در جزیره کبودان دریاچه ارومیه خبرداد.
کد خبر: ۷۵۲۲۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰ 08 June 2019

مشاهده پلنگی در جزیره کبودان دریاچه ارومیه
به گزارش تابناک آذربایجان غربی امید یوسفی  در خصوص مشاهده این پلنگ نر در جزیره کبودان افزود: دوربین تله ای تعبیه شده در مقابل آبشخوری در جزیره کبودان دریاچه ارومیه از یک پلنگ نر تصویر برداری کرده است که احتمال می رود این همان پلنگ مشاهده شده در شهریور سال گذشته در جزیره اشک باشد.

وی با بیان اینکه وضوح عکس گرفته شده توسط دوربین تله ای کم است بنابراین صد درصد نمی شود گفت پلنگ مذکور همان پلنگ جزیره اشک است گفت: چینش خالهای پلنگها به سان اثر انگشت انسان متفاوت و منحصربه فرد هر پلنگ است و با عکس گرفته شده امکان تشخیص کامل وجود نداشت اما دوربینهایی با وضوح بالا در محل تعبیه شده تا  امکان تشخیص را فراهم می کند.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد:  حدفاصل بین جزیره اشک و کبودان دریاچه ارومیه خشک شده بود و احتمالا از این طریق پلنگ مذکور به جزیره کبودان رفته است که با توجه به بارندگی ها این حدفاصل پر شده و فعلا در جزیره کبودان محصور است.

یوسفی با بیان اینکه شرایط زیستی برای این پلنگ نر در جزیره کبودان مهیا است و تهدیدی وجود ندارد تصریح کرد: هنوز تصمیمی در خصوص این پلنگ اتخاذ نشده ولی چنانچه سازمان تصمیم نهایی بگیرد پلنگ ماده ای به این جزیره اضافه خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه   زیستگاه اصلی پلنگ در استان در منطقه حفاظت شده مراکان در شمال شرقی استان است و  هر ساله پلنگ در این منطقه مشاهده می شود   خاطر نشان کرد: همچنین طی چند سال پیش نیز موردی در بوکان مشاهده شده بود که احتمال میرود به دلیلی شرایط مساعد در نوار مرزی ایران ترکیه و عراق نیز پلنگ دیده شود.


انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار