معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی
کشاورزان توصیه‌های هواشناسی و کارشناسان جهاد کشاورزی را در خصوص پیشگیری از وقوع سرمازدگی دیر رس بهاره را جدی بگیرند.
کد خبر: ۸۳۶۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶ 06 April 2020

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، اکبر کرامتی از وقوع سرمازدگی دیر رس بهاره در باغات استان طی روزهای آتی هشدار دادو اظهارکرد: با توجه به ناپایداری‌های جوی در فروردین ماه سال جاری و احتمال وقوع افت دما و وقوع سرمازدگی‌های دیر رس بهاره در روزهای آتی، باغداران استان توصیه‌های هواشناسی و کارشناسان جهاد کشاورزی را در خصوص پیشگیری از وقوع سرمازدگی دیر رس بهاره را جدی بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه در زمان افت دما نسبت به سوزاندن کاه، کلش و بقایای گیاهی در کف باغات اقدام شود گفت: از آتش زدن لاستیک خودداری شود، چرا که دود حاصل از لاستیک سبک بوده و هاله‌ای از دود در سقف باغ ایجاد نکرده و باعث آلودگی هوا خواهد شد.
کرامتی افزود: استفاده از بخاری‌های باغی جهت جلوگیری از سرمازدگی، فعال کردن ما شین‌های مولد باد و همچنین مه پاش ها در هنگام وقوع یخبندان، غرقاب کردن کف باغ با استفاده از آب چاه و استفاده از سامانه هوشمند ضد سرمازدگی در باغاتی که مجهز به این سیستم بوده از جمله این راهکارهای پیشگیری است.
وی تصریح کرد: پوشانیدن شاسی‌های نشا کاری، ترمیم پوشش‌های گلخانه‌ای و تنظیم دما و رطوبت در گلخانه‌ها و بازدید دریچه‌ها، حذف علف‌های هرز کف باغات، خودداری از اجرای شخم ناهمگن در کف باغات و همچنین خودداری از هرس باغات به منظور به تأخیر انداختن رشد و شکوفه خصوصاً در باغات انگور تا اطلاع ثانوی از دیگر اقداماتی است که باغداران باید به این نکات توجه کنند.
کرامتی  خاطر نشان کرد: مرطوب کردن خاک‌های خشک پیش از وقوع یخبندان تا عمق ۳۰ سانتیمتری خاک و اجتناب از خاک ورزی، کنترل دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها و واحدهای قارچ خوراکی، بازدید سوخت و سیستم گرمایش و تدارک سوخت احتیاطی نیز از جمله نکاتی است که نباید فراموش شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار