هواشناسی آذربایجان‌غربی نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها هشدار داد

به گزارش تابناک آذربایجان غربی مهدی صابری افزود: با توجه به تشدید بارش‌های رگباری همراه با وزش باد شدید موقتی از روز /شنبه/ تا روز دوشنبه، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی به‌ویژه در مناطق شمالی استان دور از انتظار نخواهد بود؛ بنابراین توصیه می‌شود جهت جلوگیری از بروز خسارت احتمالی، اقدامات لازم اتخاذ شود.

وی اضافه کرد: افت سه تا پنج درجه‌ای دما در استان از روز /شنبه/ دور انتظار نیست و هفته جاری هوای اغلب مناطق آذربایجان‌غربی خنک خواهد بود.

صابری با بیان اینکه دمای ارومیه در ۲۴ ساعت گذشته بین ۱۲ و ۲۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان بود، گفت: مهاباد با ۳۴ و تکاب با ۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای استان در ۲۴ ساعت گذشته بود.

وی بیان کرد: به دلیل وزش باد شدید موقتی در استان از امروز/شنبه/ گردو خاک، شکسته شدن شاخ و برگ درختان و وقوع برخی حوادث ناشی از باد شدید دور از انتظار نیست و لازم است در این باره نیز هم استانی‌ها دقت لازم را داشته باشند و تمهیدات مورد نیاز را به کار گیرند.

«صابری» به مردم به ویژه کودکان و بیماران توصیه کرد در این روزها به ویژه در زمان وزش بادهای شدید موقتی از رفت و آمد در فضای باز، ساختمان‌های نیمه‌کاره و فعالیت در ساختمان‌های بلند و ارتفاعات خودداری کنند.  

وی همچنین انجام اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از سقوط اشیا، دکل‌ها و افزایش استحکام گلخانه‌ها از سوی فعالان این حوزه‌ها را خواستار شد.

آذربایجان‌غربی جزو استان‌های دارای آب و هوای کوستانی و سرد است؛ سالانه ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلی‌متر باران در این منطقه می‌بارد که موجب رونق کشاورزی شده است.

سیلاب، تند باد و سرمازدگی جزو تهدیدات بخش کشاورزی استان است.