با تکمیل زیرساختهای حمل بار ریلی، آذربایجان غربی ظرفیت صادرات سالانه بیش از یک میلیون تن بار را خواهد داشت.
کد خبر: ۱۰۹۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۰ 03 March 2023

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به لزوم تکمیل و توسعه راه‌آهن در استان، گفت: تکمیل ایستگاه باری راه‌آهن ارومیه پیشرفت بالای ۹۸ درصدی دارد.

با هدف استفاده حداکثری ظرفیت‌های زیرساخت ریلی در استان برای صادرات و مبادلات مرزی، نشست محمد صادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی و سیدمحسن حمزه‌لو؛ رئیس شورای هماهنگی و مدیرکل راه و شهرسازی استان با سید میعاد صالحی مدیرعامل راه آهن کشور، برگزار شد.

آقای ‌حمزه‌لو در این دیدار با اشاره به اینکه ۳۵۰۰ میلیارد ریال از محل منابع مالی سفر ریاست جمهوری در خردادسال جاری به آذربایجان‌غربی برای تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل باری در ایستگاه‌های راه‌آهن این استان تخصیص یافته است، تاکید کرد: تاکنون ۲ هزار میلیارد ریال برای توسعه شبکه حمل‌ونقل باری در ایستگاه‌های راه‌آهن مرحله نخست جذب اعتبار را داشتیم.

وی بیان کرد: جهت بهره‌گیری کامل از ظرفیت‌های راه‌آهن مرکز استان و رفع نواقص‌ها باید تزریق منابع مالی افزایش یابد.

وی افزود: در جهت سهولت مبادلات مرزی باید هماهنگی بیشتری در راستای راه‌اندازی اداره‌کل راه آهن آذربایجان ۲ به مرکزیت ارومیه انجام گیرد که این امر تسهیل مبادلات مرزی بین ایران و ترکیه را فراهم می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: با توسعه بخش ریلی فعالیت‌ شرکت‌های خصوصی در خصوص حمل بار و مسافر افزایش می‌یابد که این خود امر خود زمینه اشتغال هزاران نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند.

حمزه‌لو اظهار کرد: به پیش‌بینی کارشناسان در حوزه حمل بار ریلی، سالانه می‌توان بیش از یک میلیون تن بار از طریق بخش ریلی آذربایجان‌غربی صادر کرد.

وی تاکید کرد: ظرفیت‌های ایستگاه‌ باری راه‌آهن نقده و میاندوآب با راه‌اندازی اداره کل راه‌آهن آذربایجان در ارومیه به نحو احسنت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که می‌توان از این ظرفیت برای صادرات به شمال عراق بهره‌برداری لازم را کرد و با این امر از هدررفت منابع جلوگیری می‌شود به طوری که ایستگاه میاندوآب سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن ظرفیت حمل چغندرقند را وجود دارد.

وی ادامه داد: ایستگاه باری ارومیه پتانسیل بالایی برای حمل محصولات پتروشیمی، فولاد و سیمان ارومیه را دارد و همچنین می‌توان از آن برای رونق بخشی به حمل محصولات کشاورزی از جمله محصولات باغی استفاده کرد و هزینه صادرات این نوع محصولات را ۳۰ درصد کاهش داد.

در این دیدار بر استفاده از ظرفیت‌های زیرساخت ریلی آذربایجان‌غربی تأکید شد

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار